SMAGAUS GIMTADIENIO!

123456789101112131415161718192021
Across
  1. 2. Senoji Maltos sostinė, arabiškai – „siena apjuostas miestas“, vietinių vadinamas „tyliuoju miestu“, nes jame – vos 300 gyventojų.
  2. 4. Maždaug 30-aisiais m. netoli Maltos sudužo laivas, kuriuo į teismą Romoje buvo gabenamas šventasis, vienas iš krikščionių apaštalų. Jis išsilaipino Maltoje ir čia praleido apie tris mėnesius. Kuo vardu šis šventasis, katalikų laikomas Maltos globėju, saugančiu nuo audrų ir nuo gyvačių įgėlimo bei nuodų (Maltoje likęs gyvas įkirtus gyvatei)? Kaip tik dėl jo dar ir dabar krikščionių piligrimai vyksta į Maltą.
  3. 5. Pirmasis Europos miestas, pastatytas planingai
  4. 7. Homero epinėje poemoje „Odisėja“ pasakojama kaip po Trojos karo namo grįžta Odisėjas, Itakės karalius. Ten aprašoma 330 Ir kaip perkūnvaldis Dzeusas sudaužė greitąjį laivą, Trenkęs liepsnotu žaibu: visi bendražygiai lig vieno Mirtį sau rado, jisai tik vienas nuo kėrių ištrūko; Kaip į Ogigijos salą atvyko pas nimfą Kalipsę, Kaip ta jį laikė oloj gaubtaskliautėj keletą metų, 335 Baisiai norėjo, kad būtų jos vyru, vaišino ir sakė Duosianti nemirtingumą, ir jis nesensiąs per amžius, Betgi ir tuo jo krūtinėj širdies palenkt nevaliojo. (Homeras „Odisėja“, Vilnius: Vaga, 1979. XXIII GIESMĖ Penelopė atpažįsta Odisėją, p. 361). Kokią salą, spėjama, Homeras vadino Ogigija, kurioje nimfa Kalipsė aštuonerius metus oloje laikė Odisėją?
  5. 11. Maltoje (Maltos ir Gozo salose) išliko apie 35 priešistorinės šventyklos, seniausi laisvai stovintys statiniai pasaulyje. Be to, jūroje aplink Maltą taip pat randama megalito šventyklų, tai keletas iš 200 tokių rastų Viduržemio jūroje. Manoma, kad šiame regione egzistavusią civilizaciją sunaikino kažkokia kataklizma. Istoriniuose šaltiniuose, rastuose Egipte, rašoma, kad tai įvyko „žvaigždei nukritus iš dangaus.“ Spėjama, kad ji sunaikino tuo metu klestėjusią Ozyrio civilizaciją. Kaip tik todėl atsirado manančių, jog Malta ir buvo ta sala/žemynas, kurią 360 m.pr.Kr. savo dialoguose „Timajas“ ir „Kritijas“ mini graikų filosofas Platonas. Kaip jis vadino šią salą/žemyną?
  6. 13. Maltos nacionalinis patiekalas – triušiena; gali būti ruošiamas skirtingai: stuffat tal- troškinys, moqli - keptas, bit-tewn u l-inbid – paruoštas česnake ir vyne. Šio patiekalo valgymas – beveik šeimos šventė – vadinamas fenkata.
  7. 15. Trečias seniausias veikiantis teatras Europoje (1731 m.).
  8. 16. Viduržemio jūros regiono gyventojai, visų šiuolaikinių abėcėlių protėviai, kurie ne tik įkūrė Beirutą ir Tripolį, bet ir apie 700 m.pr.Kr. – senąją Maltos sostinę.
  9. 17. Ačiū maltietiškai.
  10. 19. Vienintelė Maltos futbolo komanda, praėjusi UEFA Čempionų Lygos kvalifikacinį raundą ir papuolusi į vadinamąjį the first round proper (iki 2004 m. pakeitimų) 1993/94 sezone; lygiai kaip ir mūsų „Ekranas“ UEFA Čempionų Lygoje pasirodžiusi 7 kartus, nors 2 kartus 1:0 laimėjusi prieš mus 1993/94.
  11. 20. Senasis Maltos pavadinimas – „medaus šalis“
  12. 21. Dominuojantis architektūros stilius Valetoje
Down
  1. 1. Maltos pagrindinis futbolo stadionas, pastatytas buvusio karinio aerodromo vietoje 17.797 žiūrovams.
  2. 3. Kas pavaizduota Gozo herbe?
  3. 4. Nedideli sluoksniuotos tešlos pyragėliai, maltietiškas užkandis, tinkantis ir pusryčiams; paprastai įdarytas rikotos sūriu arba pupelėmis ir jautiena.
  4. 6. Maltietiškas sūris, gaminamas iš avių pieno, laikomas sūryme ir vėiau apvoliojamas juoduosiuose pipiruose; gaminamas nedideliais, maždaug 5 cm kūgeliais.
  5. 8. Alus, gaminamas Maltoje nuo 1928 m.
  6. 9. Maltos futbolo žvaigždė (g.1944), kurį vėliau nupirko Norwich City FC, o paskui ir naujai įkurta Amerikos NPSL (vėliau – NASL). 1967 m. Amerikos futbolo komanda sumokėjo apie 5000 USD Valletta futbolo klubui, kuomet savaitinis atlyginimas Maltoje siekė vos 20 USD.
  7. 10. Maltietiška nekildinta (bemielė) duona
  8. 11. Ant smulkesnių nei 1 euro maltietiškų monetų pavaizduota MNAJDRA šventykla, pastatyta apie 4-tą tūkst.pr.Kr. Kuri jos dalis vaizduojama monetoje?
  9. 12. Tai kokiame restorane Senosios kepyklos g. 22 Valetoje norėjau su tavimi pavakarieniauti, kol tu nenusmalsavai jo pavadinimo mano „Obuojy“? ☺
  10. 13. Seniausias istoriniuose šaltiniuose minimas naminis šuo, skalikas, laikomas Maltos nacionaliniu šunimi. Tikrasis jo vardas maltiečių kalboje yra Kelb tal-Fenek, reiškiantis triušis-šuo. Šie šunys labai panašūs į šunis, kurie vaizduojami ant sienų Egipto faraonų kapavietėse. Tačiau DNR analyzė rodo, kad tai nėra tie patys šunys.
  11. 14. Kas buvo grupė žmonių, įkūrusių Valetą XVI a.?
  12. 18. Viena iš keleto geriau išsilaikiusių priešistorinių šventyklų Maltoje, senesnė už Egipto piramides ar Stonehenge statinius. Pasaulyje tik Göbekli Tepe Turkijoje yra senesni religiniai statiniai už šias neolito laikotarpio (3600-2500 pr.Kr.) struktūras.