Across
- 2. Measurements that indicate economic units like population, poverty rate, inflation, GDP
- 3. taxi drivers and many professionals
- 4. table that shows the quantity supplied at different prices in the market.
- 7. rental lease or mortgage payments, salaries, insurance, property taxes
- 8. cost of an ice cream factory
- 11. tobacco, alcohol, firearms and gambling
- 12. agriculture, electric cars, green energy, oil and gas, green energy, transport,
- 15. The selling price of an ice cream cone goes up, the ice cream shop produce more ice cream cones
- 16. an ice cream machine in an ice cream shop
- 17. costs of goods sold (COGS), raw materials and inputs to production, packaging, wages, and commissions
- 18. the price per pound of apple is $1.32, quantity supplied per day is 800 apples
- 19. a worker may pack 120 packages per hour for 50 hours. In the 51st hour, the output of the worker may drop to 100 packages per hour
- 20. A table that shows the relationship between the price of a good and the quantity supplied
Down
- 1. rent, equipment, inventory costs, marketing, payroll, insurance
- 5. Corn price increases, the quantity also increases
- 6. its price has a huge impact on its demand like housing
- 9. $14.99 of Crunch Fitness and $15 of netflix per month and all would be $29.99 monthly
- 10. two laborers in the factory are more than twice as productive as one laborer and four laborers are more than twice as productive as two laborer
- 13. If the apples price rises from $1 per pound to $5 per pound, the quantity supplied rises from 20 million pounds to 30 million pounds
- 14. Food, water, ammunition
- 16. the money when a baker sells an additional loaf of bread for $2,
