Argonotlar Haziran Bulmacası

12345678910
Across
  1. 3. 1950'lerde ortaya çıkan ve 1960'larda Amerika ve İngiltere'de gelişen, popüler ve kitle tüketim kültüründen ilham alan bir sanat hareketi. (birleşik yazınız)
  2. 4. İlk adı Joseph olan Alman heykeltıraş, enstalasyon sanatçısı, öğretmen, performans sanatçısı ve sanat teorisyeni. Fluxus sanat hareketinin kurucularından olup ve Happenings'in gelişiminde önemli bir figürdür. "7000 Oaks" ve "I Like America and America Likes Me" en bilinen eserleri arasındadır.
  3. 7. Geleneksel olarak bir müzenin, galerinin, kütüphane veya bir arşivin yani kültürel içeriği olan bir kurumun yönetimi ve koruyuculuğunu üstlenen kişi. Sorumlu olduğu koleksiyonları yorumlama görevini üstlenen bir içerik uzmanı
  4. 8. Askeri bir terim olup, ordunun öncü kolu anlamına gelen terim, sanatta gelenek karşıtı bir geleceğe öncülük etmek için yaratıcı, entelektüel veya politik çabaları ifade eder.
  5. 10. Dijital sanat, bilgisayar grafikleri, yeni medya teknolojileri, bilgisayar animasyonları, sanal sanat, İnternet sanatı, interaktif sanat, video oyunları, robotbilimi ve bioteknolojik sanat yöntemlerini kullanarak yapılan sanat eserlerini kapsayan bir sanat türüdür.
Down
  1. 1. Popüler ve ticari kültürün özellikle ucuz, kaba ve duygusal biçimlerini tanımlamak için kullanılan Almanca kökenli çöp anlamına gelen bir kelimedir. Kelime, 1920'lerde bir ara bu tür popüler ve ticari sanat için kullanılmaya başlamıştır.
  2. 2. Gerçek adı ve kimliği doğrulanmayan ve spekülasyon konusu olan, İngiltere merkezli sokak sanatçısının takma adı.
  3. 5. Yerleştirme olarak da bilinen sanat formu, genellikle belirli bir yer veya geçici bir süre için tasarlanmış büyük ölçekli, karma ortamlı yapıları tanımlamak için kullanılır.
  4. 6. iki yılda bir düzenlenen büyük bir uluslararası sanat sergisi
  5. 9. İlk adı Marina olan Sırp asıllı performans sanatçısı.